Top Team v Hoffenheimu

Po Salcburku na skok do Hoffenheimu. Výprava Unie profesionálních trenérů navštivila zázemí akademie fotbalového klubu TSG Hoffenheim, který úzce spolupracuje s firmou SAP. Německá společnost poskytuje kompletní analýzu hráčů a poskytuje plný servis realizačním týmům.

První zastávkou byla pro trenéry akademie mládeže přímo v srdci Hoffenheimu, jejíž prostory slouží hráčům kategorie U17 & U19. Jedno ze tří trénikových center bundesligového klubu. Hlavní budova skrývá malý internát, posilovnu, jídelnu, zázemí šaten a kancelářské prostory pro trenéry. K akademii patří dvě hřiště s přírodním trávníkem a malé parkoviště. „Naší filozofií není tvořit hráče pro Hoffenheim, ale pro celý neměcký fotbal. Máme u nás stěnu slávy, kde zvěčníme každého hráče, který prošel akademií a nastoupil v Bundeslize. Nejen v našem dresu,“ vysvětlil systém akademie šéf komunikace s médii Terence Träber. Zajímavostí je, že mladý hráč nemusí opustit klub jen kvůli nedostatku talentu, velký důraz se totiž dává na disciplínu. S tou měl problém například obránce Arsenalu Sead Kolasinac a klub s ním ukončil smlouvu.

Moderní technologie však skrývá jiné místo. Komplex ve vesničce Zuzenhausen patří vrcholu celé hráčské pyramidy. Na místních pěti hřištích trénuje A-tým s českým obráncem Pavlem Kadeřábkem a nejstarší mládežnické družstvo U23. Krajinu německého venkova ruší moderní budova. V jejich útrobách se úkrývá FOOTBONAUT a HELIX.

Footbonaut, tréniková atrakce sloužící ke zlepšování prvního dotyku s balonem a rychlou prací s ním. Jedná se o malé čtvercové hřiště ohraničené rámy ve dvou patrech. Uprostřed každé strany nalezneme věže na přihrávání či střílení míčů a hráč má za úkol umístit svou přihrávku do jednoho z rámů. Celý proces je doplněn světelnou signalizací. Helix, systém na testování pozornosti a orientace v prostoru. Na plátno v zorném poli se promítá fotbalový zápas, náhle prřiběhnou hráči obou mužstev. Několik z nich bliká a vy si je musíte zapamatovat. Všichni se rozuprchnou, utkání pokračuje dál. Po krátké mezihře se opět seběhnou a vy hádáte, kteří hráči jsou ti označení.

Dietmar Hopp, zakladatel společnosti SAP a velký fanoušek TSG Hoffenheim, nastartoval v roce 2000 novou epochu. Svou finanční podporou a jasně danou představou výchovy mládeže dokázal posunout klub na úplně novou úroveň se silnou hráčskou základnou. V roce přišel další velký krok, TSG Hoffenheim se stal prvním klientem aplikace SAP Sports One. Nejmodernější analytický servis pro sportovní klub na světě. Stejný software dnes využívá Bayern Mnichov nebo Slovenský fotbalový svaz. Našim trenérům vše představil ve speciální prezentaci Bernd Huwe, obchodní ředitel sportovního úseku SAP SE. Dokonce v konkrétní modifikaci pro české národní mužstvo ve fotbale. Celý systém nabízí analýzu tréninků, sledování léčby zranění v mateřském klubu nebo rychlou komunikaci mezi členy realizačního týmu z pohodlí domova.

Je jen otázkou času, kdy se zapojí i české kluby nebo celé svazy, protože technologické novinky ovlivňuje sport čím dál víc.

video dne

Přihlášky na akce