Trenéři sportovních her navštívili v projektu Top Team akademie v Rakousku

Ukázky tréninků, prohlídky sportovního, lékařského a ubytovacího zázemí i přednášky a diskuse absolvovaly tři desítky českých trenérů při návštěvě sportovní akademie v rakouském Salzburku, která proběhla díky projektu Top Team. Prestižní akademii zaměřenou na mládežnický fotbal a hokej navštívili zástupci těchto dvou sportů i volejbalu, basketbalu, házené, florbalu, baseballu, softbalu, ragby, tenisu a dalších sportů.

„Tato část projektu Top Team se soustředí především na týmové sporty, proto cílíme spíše na trenéry a na lidi, kteří pracují v servisu jednotlivých týmů. V této akademii mohou trenéři vidět nejen to, jak probíhá trénink na špičkové úrovni, ale jak je tu skloubené vše – studiem počínaje – a funguje to v jednom celku a v několika sportech. Je to skvělý příklad pro to, abychom se něčemu přiučili. Navíc si tu trenéři mohou vyměnit zkušenosti mezinárodně i mezi sebou,“ řekl Martin Doktor, sportovní ředitel Českého olympijského výboru.


Areál s venkovními fotbalovými hřišti i velkou krytou plochou s umělou trávou, s parkem s různými překážkami a balančními prvky pro zábavný trénink dětí i hokejovými plochami, tělocvičnami nebo posilovnami si prohlédli například hokejový trenér Slavomír Lener, fotbalový kouč Jaroslav Hřebík a řada dalších trenérských osobností.

Lékařským zázemím, kde nechybí ani laboratoře psychologů, provedl zástupce českých sportovních svazů lékař Marcus Klein, který podrobně vysvětlil i používané metody testování fotbalistů a hokejistů salzburských týmů. „Program byl nabitý. Prošli jsme vše od marketingu až po medicínské a odborné věci, které stojí za výkonem sportovce ve sportovních hrách. A také velmi úzké propojení na vědecká data, která slouží ke zlepšení individuálního výkonu v týmové hře,“ řekl Michal Ježdík, předseda Trenérsko-metodické sekce Unie profesionálních trenérů a sportovní ředitel České basketbalové federace.

V akademii, kde mohou mají mladí sportovci na výběr mezi tréninkem, ale mohou využívat i plný servis včetně ubytování a vzdělávání, se trenéři během přednášek dozvěděli podrobnosti o tréninku různých věkových kategorií, o týmové filozofii, spolupráci s rodiči, přístupu k mladým sportovcům, o propojení vzdělávání a tréninku hráčů nebo o možnostech rozvoje trenérů, kteří v akademii pracují. Diskutovali například s realizačním týmem hokejistů do osmnácti let.

„Jeli jsme sem proto, že jsme chtěli trenérům ukázat elitní produkt, který vznikl na půdě země podobné té naší. A také jim přiblížit, jak lze spojovat všechny věci, které stojí za výkonem sportovce – regeneraci, kondiční a mentální přípravu nebo medicínskou složku,“ řekl Michal Ježdík. „Týmové hry v Česku momentálně zaostávají za minulostí, kdy pravidelně startovaly na olympijských hrách. Z mého pohledu je Top Team jedna z obrovských šancí, jak získat nové relevantní informace, které jsou spojené s excelentním výkonem, jenž vede sportovní hry až na olympijské hry.“

Projekt Top Team funguje i díky podpoře MŠMT ČR a Sazky. Přináší zejména nadstandardní finanční podporu sportovcům, kteří mají šanci získat olympijské medaile, i talentům, které by je v budoucnu mohly následovat. Zároveň řeší vědecké zázemí pro český sport napříč sportovními svazy, na které by jednotlivé organizace mohly samy jen těžko dosáhnout.

Kompletní fotogalerii si můžete prohlédnout zde.

video dne

Přihlášky na akce