Trenéři sportovních her navštívili v projektu Top Team akademie v Rakousku

Ukázky tréninků, prohlídky sportovního, lékařského a ubytovacího zázemí i přednášky a diskuse absolvovaly tři desítky českých trenérů při návštěvě sportovní akademie v rakouském Salzburku, která proběhla díky projektu Top Team. Prestižní akademii zaměřenou na mládežnický fotbal a hokej navštívili zástupci těchto dvou sportů i volejbalu, basketbalu, házené, florbalu, baseballu, softbalu, ragby, tenisu a dalších sportů.

„Tato část projektu Top Team se soustředí především na týmové sporty, proto cílíme spíše na trenéry a na lidi, kteří pracují v servisu jednotlivých týmů. V této akademii mohou trenéři vidět nejen to, jak probíhá trénink na špičkové úrovni, ale jak je tu skloubené vše – studiem počínaje – a funguje to v jednom celku a v několika sportech. Je to skvělý příklad pro to, abychom se něčemu přiučili. Navíc si tu trenéři mohou vyměnit zkušenosti mezinárodně i mezi sebou,“ řekl Martin Doktor, sportovní ředitel Českého olympijského výboru.


Areál s venkovními fotbalovými hřišti i velkou krytou plochou s umělou trávou, s parkem s různými překážkami a balančními prvky pro zábavný trénink dětí i hokejovými plochami, tělocvičnami nebo posilovnami si prohlédli například hokejový trenér Slavomír Lener, fotbalový kouč Jaroslav Hřebík a řada dalších trenérských osobností.

Lékařským zázemím, kde nechybí ani laboratoře psychologů, provedl zástupce českých sportovních svazů lékař Marcus Klein, který podrobně vysvětlil i používané metody testování fotbalistů a hokejistů salzburských týmů. „Program byl nabitý. Prošli jsme vše od marketingu až po medicínské a odborné věci, které stojí za výkonem sportovce ve sportovních hrách. A také velmi úzké propojení na vědecká data, která slouží ke zlepšení individuálního výkonu v týmové hře,“ řekl Michal Ježdík, předseda Trenérsko-metodické sekce Unie profesionálních trenérů a sportovní ředitel České basketbalové federace.

V akademii, kde mohou mají mladí sportovci na výběr mezi tréninkem, ale mohou využívat i plný servis včetně ubytování a vzdělávání, se trenéři během přednášek dozvěděli podrobnosti o tréninku různých věkových kategorií, o týmové filozofii, spolupráci s rodiči, přístupu k mladým sportovcům, o propojení vzdělávání a tréninku hráčů nebo o možnostech rozvoje trenérů, kteří v akademii pracují. Diskutovali například s realizačním týmem hokejistů do osmnácti let.

„Jeli jsme sem proto, že jsme chtěli trenérům ukázat elitní produkt, který vznikl na půdě země podobné té naší. A také jim přiblížit, jak lze spojovat všechny věci, které stojí za výkonem sportovce – regeneraci, kondiční a mentální přípravu nebo medicínskou složku,“ řekl Michal Ježdík. „Týmové hry v Česku momentálně zaostávají za minulostí, kdy pravidelně startovaly na olympijských hrách. Z mého pohledu je Top Team jedna z obrovských šancí, jak získat nové relevantní informace, které jsou spojené s excelentním výkonem, jenž vede sportovní hry až na olympijské hry.“

Projekt Top Team funguje i díky podpoře MŠMT ČR a Sazky. Přináší zejména nadstandardní finanční podporu sportovcům, kteří mají šanci získat olympijské medaile, i talentům, které by je v budoucnu mohly následovat. Zároveň řeší vědecké zázemí pro český sport napříč sportovními svazy, na které by jednotlivé organizace mohly samy jen těžko dosáhnout.

Kompletní fotogalerii si můžete prohlédnout zde.